21 Temmuz 2024
Anasayfa » Yazıları » Milli Eğitimden İyi Haberler

Milli Eğitimden İyi Haberler

  • 1.231 kez görüntülendi

Eğitim bir toplumun gelişmesi, değişmesi, yenilenmesi, yenileşmesi için en önemli sistemdir. Bilgi ve teknoloji çağındaki gelişmeler eğitim sisteminin de ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte olmasını gerekli kılmaktadır. 2021-2022 Eğitim öğretim yılı istatistiklerine göre 749 bin derslik,70383 okul (özel okullar dahil), 19. 155. 571 öğrenci, 1. 139. 673 öğretmen, 1. 675 yaygın eğitim kurumları( halk eğitim olgunlaşma rehberlik araştırma bilim sanat merkezleri) 17. 950 özel yaygın eğitim (özel eğitim kursları, mtsk, muhtelif kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, özel eğitim okulu) ile devasa bir bakanlık olan Milli Eğitim Bakanlığının ne kadar  geniş bir kapsamı olduğu ve sistemde bir çok sorunların yaşanılmasının kaçınılmaz olduğunu kabul etmek gerekir.  

Eğitimle ilgili bir çok sorun olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığındaki yapılan güzel çalışmaları ve projeleri de gözlemlemek mümkündür. Milli Eğitim Bakanlığı her yıl olduğu gibi bu yılda ders kitaplarını ücretsiz öğrenci sıralarına ulaştırdı. Yalnız bu yıl bir fark var. Bu yıl ders kitaplarına ilave olarak öğrencilere yardımcı ders kaynaklarını da ücretsiz hazırlayıp öğrenci masalarına yerleştirdi. Yaklaşık 136 milyon yardımcı kaynak Türkiye’nin her noktasındaki öğrencilere ulaştırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, okullar açılmadan İş Kur aracılığı ile okulların temizlik elemanı ihtiyacını karşılayacak. Bu kapsamda iş kura yapılan başvurular noter huzurunda çekilen kura ile belirlenip okullar açılmadan bu elemanların okullarda işe başlaması sağlanacak. İlk etapta 60 bin olan temizlik elemanları daha sonra arttırılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, okullar açılmadan 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirdi ve yeni atanan öğretmenler 12 Eylül itibariyle görevlerinin başında olacaklar. Böylece geçen yıl 1.139.673 olan öğretmen sayısı bir milyon yüz altmış binlere ulaşmış olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl 198’i yeni okul olmak üzere 400 ün üzerinde okulun büyük onarımlarını tamamlayıp eğitim öğretime hazır hale getirmiştir. Kayseri’de ise 14 yeni okul açılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilk defa temel eğitimdeki okullara ödenek göndererek okulların kendi ihtiyaçlarını gidermesine olanak sunmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı ailelerde milli kültürden uzaklaşma, yozlaşma ve yabancılaşma görülerek geleceğimizin teminatı çocuk ve gençlerimizin zihinsel ve bedensel gelişimlerini engelleyici birçok mecradan gelen yazılı, sözlü, görsel basın ve yayınların zararlı içeriklerinden etkilenmemesi için aile okulu adıyla bir proje başlatmış ve ocak ayına kadar en az bir milyon aileye bu eğitimin verilmesini hedeflemektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı, kapalı köy okullarının açılması, anaokulu, ilkokul, ortaokul olabilecek binaların onarılarak hizmete açılması, eğer öğrenci olmazsa bu binaların köy yaşam merkezleri olarak vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik kursların açılması, istihdama kazandırılması planlanmış ve birçok kapalı köy okulu atıl olmaktan kurtarılmıştır. Örneğin Kayseri’de sekizin üzerinde köy yaşam merkezi açılmıştır.

Yine mesleki eğitime verilen destekle açılan Mesemlerin (Mesleki Eğitim Merkezi) öğrencileri haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 gün işletmelerde pratik eğitim alarak bir milyona yakın kalfa ve çırak yetişmesi sağlanmıştır.

Yazımızı, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Mersin’deki koordinasyon toplantısındaki konuşmasından başlıklarla bitirelim.

“Yaklaşık 136 milyon yardımcı kaynağı Türkiye’nin her noktasındaki öğrencilerimize ulaştırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerimize çok sağlıklı bir ortamda hizmet sunabilmek için okullarımızın olmazsa olmazı olan temizlik elemanlarıyla ilgili gerekli istihdamı sağlama noktasında Türkiye’deki tüm okullarımıza ilk kez 5 Eylül itibarıyla 60 bin elemanının görevlendirilmesini sağlamış olduk. İnşallah, önümüzdeki aylarda bu sayıyı artıracağız.

Artık Bakanlığın temel eğitim düzeyindeki ilk ve ortaokullara da bütçelerini iller üzerinden değil, doğrudan gönderiyor temizlik, kırtasiye, küçük onarımlar ve okulun donatım, öğretim materyali ihtiyacını karşılamak üzere ilk kez tüm okullara eğitim öğretime hazırlık bütçelerini göndermenin mutluluğunu yaşıyorum. 

 Eğitim öğretim yılı hazırlığı kapsamında tüm okullara toplam 3,1 milyar liralık bütçe gönderildi. Bugün itibarıyla okullarımız bu 3,1 milyarlık bütçenin sadece 1 milyarını kullanabildiler. Yani 2,1 milyarlık bütçe hâlâ okulların kullanıma hazır beklemektedir. Demek ki Millî Eğitim Bakanlığı, son 20 yılda bu kadar eğitim yatırımı yaparken okulların ihtiyacını karşılamaktan da aciz olmadığını bu bağlamda göstermiş oluyor.

Millî Eğitim Bakanlığı olarak okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranını arttırmak için büyük çaba sarf ediyoruz. Göreve geldiğimiz zaman tüm Türkiye’de okul öncesi eğitimde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı. 2 bin 782 bağımsız anaokulu vardı, biz bir yılda 3 bin yeni anaokulunu yapmak için yola çıktık, 1.407’sini bugün itibarıyla eğitim öğretime hazır hale getirdik.

Köylerde atıl duran okullarımızın hızlı bir şekilde rehabilitasyonunu sağlayarak köy ilkokulu, köy anaokulu ve en önemlisi köyde yaşayan yetişkin vatandaşlarımızın halk eğitim kurslarını alabilecekleri halk eğitim merkezinin bir arada olduğu köy yaşam merkezlerine dönüştürme bağlamında da çok önemli bir adım atmış bulunuyoruz. Bu bağlamda yaklaşık 800 köy yaşam merkezini bu eğitim öğretim yılına yetiştirmiş olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum. İnşallah, pazartesi gününe kadar bu sayı 1.500’e ulaşmış olacak. Yılın sonuna kadar da 6 bin 970 atıl olan köy okulunu köy yaşam merkezine dönüştürmüş olacağız. 

Mesleki eğitimle ilgili yapılan düzenleme sonucunda mesleki eğitim merkezlerinde Türkiye’de 150 bin çırak, kalfa eğitim alırken bugün itibarıyla 710 bin çırak kalfanın eğitim aldı, bu sayıyı yıl sonuna kadar bir milyona ulaştırmayı hedefliyoruz. 

Okul yöneticilerimizin, öğretmenlerimizin istemiş olduğu her türlü eğitimin alınması için bütçe göndereceğiz. Öğretmenlerin istediği mesleki gelişim, kişisel gelişim, liderlik eğitimleri, yabancı dil eğitimleri, hitabet yeteneklerinin gelişmesiyle ilgili her türlü eğitimi alabilmeleriyle ilgili tahsis etmiş olduğumuz bütçeyi sonuna kadar kullanın. Siz ne kadar güçlü olursanız bizim eğitim sistemimiz o kadar güçlü olur.”

https://www.meb.gov.tr/bakan-ozer-mersinde-yapilan-koordinasyon-toplantisina-katilarak-yeni-egitim-yili-hazirliklarini-anlatti/haber/27520/tr

 

https://www.kayserianahaber.com/milli-egitimden-iyi-haberler_m5466.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ