21 Temmuz 2024
Anasayfa » Yazıları » YOL SOHBETLERİ II

YOL SOHBETLERİ II

  • 1.489 kez görüntülendi

Arı Ürünleri

Kahramanmaraş yolculuğumuzda arıcı bir dostumuzun anlattıklarından yola çıkarak arılarla ilgili ilk yazımızı sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda da yine arılardan daha doğrusu arıların ürünü polen, arısütü ve propolisten bahsedeceğiz. Öyle güzel bir mucize ki arılar, insanlar için çok büyük nimetler üretiyorlar.

Balı sevmeyen tüketmeyen yok gibi ama diğer ürünleri biraz daha az bilinir durumdadır. Son zamanlarda organik ürünlere artan talep arı ürünlerini de bilinir olmayı gerekli kılmaktadır. Naturel ve organik ürünlerin revaç bulduğu günümüzde arı ürünleri de yerini almış durumda. Ancak haklarında çok az bilgiye sahip olunan bu ürünler hakkında kısa bilgiler paylaşalım.

Polen:Arı poleni protein, mineral ve vitamin değeri yüksek bir arı ürünüdür. Polenin yapısal besin değeri, yağ, mineral ve şekerden oluşmaktadır. Bitkilerin erkek üreme hücresi olan polen, 21 günlük bal arıları tarafından, arı kolonisinin arı sütü üretimi ve larvaların gelişmesinde protein ihtiyacını karşılamak için toplanır. Polen, genç işçi arıların, yavruların ve yavru gıda bezlerinin gelişmesi için gerekli bir besin kaynağıdır. Polen olmadan yavru geliştirilmesi mümkün değildir. Polen elde edildiği kaynağa göre farklı renk ve şekillerde olmaktadır. Polenlerin fiziksel ve kimyasal özelliğinden yararlanılarak civardaki bitki deseni öğrenebileceği gibi balın kaynağı hakkında da bilgi verebilmektedir. (Wikipedi)

Arısütü:Arıcı arkadaşımız arısütünün kraliçe arının ve arı larvalarının ana besin kaynağı olduğunu söylemişti. Arı sütü sayesinde 6/7 yıl yaşayabilen kraliçe arılar kendi ağırlıklarının iki katı kadar, günlük yumurta (1500-2000 civarında) üretebilmektedir.

Propolis: Propolis kelimesi Yunanca “şehrin korunması” anlamına gelir. Propolis bal arıları kolonisinin hastalıklardan korunması, kovan duvarları kaplanarak hijyenik bir yaşama ortamı sağlanması,  peteklerin birbirine bağlanması ve kovan içerisinde ölen canlıların kokuşmasının önlenmesi için izolasyon kaplanması ve kovan giriş deliğinin küçültülmesi gibi birçok amaçla kullanılmaktadır.

Günümüzde propolis, sadece sağlık koruyucu etkinliği için değil tedavi edici yönüyle de insanlar tarafından bilinçli/bilinçsiz şekilde kullanılmaktadır. 

Bununla birlikte propolis tercihinde tüketiciler için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

1. Arıcıdan temin edilen ham propolis tehlikeli kimyasallar içerebileceğinden kullanılmamalıdır. Su bazlı propoliste ise diğer çözücülere göre çözünürlük düşüktür.

2. Arıcılar zaman zaman çözücü olarak körlüğe sebep olabilen metanol kullandıklarından arıcıdan direkt temin edilen ürünlerden uzak durulmalıdır.

3. Alkol türevli bazı çözücülerin (propilen glikol, gliserol gibi) yüksek doz ya da uzun süreli kullanımda irrtian, merkezi sinir sistemi üzerine olumsuz etkiler, asidozis ile mutajenik ve kanserojenik etkileri göz önünde tutulmalıdır.

4. Arıların propolis kaynağı bulamadığında asfalt ve boya toplayabileceği bilinmelidir.

5. Propolis aktarlardan değil eczanelerden temin edilmelidir.

6. Bilimsel çalışmalarla öngörülmüş dozu bilinen ürünler kullanılmalıdır.

7. Gıda takviyesi ruhsatı olmayan ürünler kullanılmamalıdır.

8. Mutlaka analizleri ve kalite testleri yapılmış ürünler kullanılmalıdır.

 (https://www.profdrsibelsilici.com/propolis/)

Her üründe olduğu gibi propolisin kullanımına da dikkat etmek gerekmektedir. Çok faydalı bir ürün yanlış kullanıldığında ya da aşırı alındığında zararlı hale gelebilir.

Arılar gerçekten insanlık için harika mucizevi ürünler ortaya koymaktadır. Arıları ve onların ürünlerini inceledikçe inanmak için belki de başka hiçbir mucizeye gerek yok diyor insan. Arıların bu denli karmaşık, bu denli farklı ürünleri ortaya koyması sadece içgüdüyle açıklanabilir olamaz. Onlara bu yetiyi, bu iç güdüyü veren çok geniş bilgiye sahip bir varlık olmasını gerektirir.

 ( https://www.kayserianahaber.com/-yeni-yol-sohbetleri-2-ari-urunleri_m5366.html?yazar=2509 )

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ